Belka
Poniedziałek, 10 Grudnia 2018   imieniny: Julia, Judyta, Daniel
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Korekta zleconych nie od razu

Data publikacji: 2017-09-04, Data modyfikacji: 2017-09-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Korekta zleconych nie od razu

Najpierw powinniśmy podjąć analizę, a później szczegółowe działania w zakresie standaryzacji i kompleksowej wyceny zadań zleconych – uważa wiceszefowa MF Teresa Czerwińska.

Podczas sierpniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Związek Miast Polskich ponownie zaapelował do rządu o korektę sposobu ujmowania w klasyfikacji budżetowej dodatkowych wydatków JST na realizację zdań zleconych. Jak podkreślił dyrektor biura ZMP Andrzej Porawski, choć samorządy od lat dopłacają do zadań rządowych, informacja o tym jest ukrywana. 

„Uważamy, że w sprawozdawczości powinna być jasna pozycja +dopłata do dotacji na zadania zlecone ze środków własnych+. Jest to propozycja naszych skarbników, my się przy tym nie upieramy. Jeżeli ministerstwo wskaże nam lepszy sposób wykazywania tych dopłat ze środków własnych to oczywiście zgadzamy się na to, ale chcielibyśmy, by to było wykazywane” – zaznaczył.

W odpowiedzi na apel samorządowców wiceminister finansów Teresa Czerwińska stwierdziła, że kwestia ta wymaga kompleksowego podejścia. „Po pierwsze powinniśmy wspólnie się zastanowić, podjąć analizę, a później szczegółowe działania w zakresie standaryzacji zadań zleconych, ich wyceny kompleksowej, a nie najpierw wykazywać, a potem zastanawiać się, w jaki sposób to wycenić. Wykazywanie w sprawozdaniu powinno być efektem analizy, nie odwrotnie” – powiedziała.

Ustosunkowując się do wypowiedzi wiceminister, Porawski zwrócił uwagę, że prace nad standaryzacją trwają długo i niezależnie od tego jaki obrót przyjmą, samorządy powinny „już w tej chwili” mieć możliwość wykazywania dopłat. „My od wielu lat dopłacamy własne środki. Nikt nie wie, czy one są słusznie dopłacane, czy nie, ale są. Ta informacja nie występuje publicznie” – podkreślił.

Współprzewodniczący KWRiST, marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik przypomniał, że strona samorządowa wnioskowała o standaryzację zadań zleconych już za czasów poprzedniego rządu.

„Dzisiaj mamy taką sytuację, że w wielu miejscach to jest powód do procesów sądowych między stroną samorządową a stroną rządową. Im szybciej to uregulujemy, tym lepiej, ale np. sądy żądają takich informacji, zlecają różnym ekspertom badanie tej sprawy, więc wydaje mi się, że to jest sprawa pilna” – stwierdził.

Jak dodał, jednostki samorządu terytorialnego dopłacają do wielu zdań, które muszą być realizowane. „Ta wycena powinna być poprzedzona rozróżnieniem chociażby w budżetach, bo jeszcze są stanowiska niektórych Regionalnych Izb Obrachunkowych, które kwestionują nam tego typu wydatki, mówiąc, że jeśli nie ma wystarczającej ilości pieniędzy na zadania zlecone to należy ich nie wykonywać. Tzn. nie mówią wprost, ale kwestionują te wydatki” – powiedział Struzik.

Według wiceszefa MSWiA Sebastiana Chwałka, dyskusja nad uwzględnieniem prośby strony samorządowej trwa już od pewnego czasu. „My zaczęliśmy to w końcu robić, po tych kilku latach nalegań zaczęła się ta praca. Może to jest na razie fragment, ale w końcu się coś dzieje, więc myślę, że po kolei będziemy mogli kolejne działki realizować” – podsumował.

Serwis Samorządowy PAP, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
   moniecki

  Powiat moniecki – powiat z siedzibą w Mońkach w województwie podlaskim. Znajdziemy w nim gminy Goniądz, Knyszyn, Mońki, Jasionówka, Jaświły, Krypno, Trzcianne oraz miasta Goniądz, Knyszyn i Mońki.

  Główną atrakcją turystyczną jest Biebrzański Park Narodowy i Twierdza Osowiec, która służyła kilkumiesięcznej obronie podczas I wojny światowej.

  Do powiatu mamy możliwość dostać się drogą krajową nr 65 oraz wojewódzką nr 670 i 671.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola